• +90 216 606 34 24

Okul ve Hastahane Aydınlatma

Okul ve Hastahane Aydınlatma

Aydınlatma, bir iç mimari tamamlayışı unsuru olarak mekânların dizayn edilmesinde gerek estetik gerek işlevsel anlamda oldukça önem taşır. Birçok mekânın, mekândan beklentiye göre değişik biçimlerde ışıklandırılması gerekir. Işıklandırma her şeyden önce mekânın niteliğine ve ışıklandırmadan neyin beklendiğine göre değişiklik gösterir. Örneğin bir iş yeri yada Show room için ürünlere ve vitrine odaklanılacak ışıklandırma tercih edilmeliyken bir ev ışıklandırmasında homojen bir dağılım ve evin bölümlerine göre yine kullanım özelliğine uygun bir ışıklandırma tasarlanması ve uygulanması gerekir. Konu Okul ve hastahane aydınlatma olduğunda yine mekân özelliklerine göre ışıklandırmadan farklı işlevler beklemek gerekecektir. Okul ve hastaheneler ışığın çalışma esaslarına göre tasarlanması gereken yerlerdir. Bu mekânlarda çalışacak öğrenci ve çalışanların en rahat şekilde kullanım sağlayacağı tasarımlar, öncelikle tercih edilmelidir. Uzun saatler boyunca çalışma sağlanacak olan okul ve hastahane odalarında, çalışan kişilerin ve öğrencilerin gözlerini ve zihinlerini yormayacak, çok kuvvetli olmayan, olabildiğince homojen dağılan ışıklandırmalar öncelikli kullanımlar olmalıdır. Elbette işlevselliğin yanı sıra mekânın estetik tasarımına da en uygun ışık biçimi konuyla ilgili uygulayışı tarafından tavsiye edilmelidir.

Okul ve Hastahane Aydınlatma

Okul ve hastahane aydınlatma söz konusu olduğunda birincil olarak göz önünde bulundurulması gereken şey, bu alanda çalışmakta olan insanlar olmalıdır. Okullarda öğrenim gören öğrencilerin ihtiyacı, sınıfların ya da koridorların tamamına homojen bir biçimde yayılmış ve özellikle sınıfların hiç bir noktasını karanlık veya loş durumda bırakmayan aydınlatma biçimi olmalıdır. Okullarda uzun saatler konsantre bir biçimde ders görmek zorunda olan öğrenciler düşünülerek bu mekânlarda, öğrencilerin odaklarını bozmayacak fazla parlak olmayan ancak bunun yanı sıra sınıfın her yerini net bir şekilde görebilmelerini sağlayacak güçte bir ışıklandırmanın sağlanabiliyor olması önemlidir. İhtiyaçtan daha az ışıklandırma bu durumda öğrencilerin odaklanmasına engel olacak, uykularını getirebilecek ve görme bozukluklarına sebep olabileceği gibi gerekenden fazla ışık da yine odaklanmaya engel olacak, dikkati kendi üzerine çekecek ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olabilecektir. Her iki durumda da öğrenciler kötü ve niteliksiz ışıklandırmadan kötü bir biçimde etkilenecektir.

Hastaneler söz konusu olduğunda ise birçok farklı bölüm için farklı aydınlatma biçimler gerektiğinden hastahane aydınlatması çok daha detaylı ve özen isteyen bir konudur. Muayene odalarında ya da ameliyathanelerde çok daha güçlü (spot) ışıklara ihtiyaç duyulurken hasta odalarında ve idare odalarında daha düşük volümlü ve göz yormayacak ışıklandırmalara ihtiyaç duyulur. Hastahaneler fonksiyonları gereği oldukça önemli yerlerdir ve bu gibi önemli yerlerde dikkatin dağılmaması, yeterli ve gerekli miktarda ışığın günün her saatinde sağlanabilmesi en önemli noktalardan biridir. Hastahane personelinin dikkatini uyanık tutabilmesine yardımcı olacak ve ayrıntıları görebilmesini sağlayacak güçlü ışıklandırmalar yine bu işletmelerin birçok farklı yerinde en büyük ihtiyaçtır. Yer yer spot adı verilen güçlü ışıklandırma biçimlerini kullanmak ya da hastahaneler için özel dizayn edilmiş spot içeren sistemleri kullanmak bu kuruluşlarda önemli ve gereklidir. Işıklandırma böyle kurum ve kuruluşlarda çalışmanın ve ürünün niteliğini belirleyen faktörlerden biri olduğu için dekorasyondan çok daha farklı bir yere sahiptir. Bir iç mimari ve estetik uygulaması olmasının yanı sıra çalışma disiplininin bir parçası ve mekânın önemli ayrıntılarından bir tanesidir.